CARL BERGSTEN, SOFFA samt 2 STOLAR, empirestil, för M/S Kungsholm 1928.

Tillverkade vid Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping för Svenska Amerikalinjens fartyg M/S Kungsholm 1928. Björkrot, svängd rygg och ben. Märkta med metallbricka AB NORDISKA KOMPANIET R 33404 - C12216 respektive R 33406 - C 12216. Soffans längd 180 cm, höjd 85 cm. Stolarnas höjd 87 cm.

Svenska Amerika Linien gav år 1927 Bergsten uppdraget att inreda den nya amerikabåten M/S Kungsholm, vilket blev hans sista stora inredningsuppdrag. Bergsten anlitade de under denna tid mest ansedda formgivarna i Sverige och materialen var av högsta kvalitet, exempelvis användes påkostade träslag som sycomore, afrikansk päron, javanesisk teak m.m. En slags silverlegering och starka färger som rött, guld och svart användes också. Under andra världskriget skingrades all inredning, då båten beslagtogs av amerikanska marinen för att användas till trupptransporter. Var all inredning tog vägen är än idag en gåta. Enligt obekräftad uppgift finns M/S Kungsholm idag på Barbados som restaurangbåt.Auktionens möbler var ämnade för II-klassens skriv- och läsrum.

Konditionsrapport

Slitage. Lösa kantband. Märken. Repor. Krackelerad lack. Blå etiketter. Smärre fanerskador.

Proveniens
Familjen Bergsten.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss