GOLVUR, allmoge, dat 1844 Mora.

Vitlackat. Pendel och lod finns. Nyckel finns. Uret märkt Mora. H 198. Nyckel finns.

Slitage. Skador med bl a saknat glas, delar saknas. Färgbortfall. Lös list vid sockeln.

Utropspris
1 500 SEK