FINGERBORGAR OCH DOSA, 7+1st, 5 18k guld, 2 silver. Sverige och Birmingham. 1800-1900-tal. Tot.vikt guld 16,4g.
Luktdosa, Joseph Willmore, Birmingham, 1813-14, invändig genombruten avskiljare samt förgyllt, l 3,5. Fingerborgar med bla floral dekor och dekor i form av kartuscher, sten, karneoler. H 2-2,3.
Slitage. En topp lös. Gravyr. Bucklor. Anlöpningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.