MATSKEDAR, 8 st, silver, Falun, Helsingborg, Ängelholm, Lund, Landskrona, 1807-1865. Tot vikt ca 410 gram.

2 st modell "Gammalfransk", Conrad Thulin, Landskrona, 1829 resp Lars Wilhelm Dahlberg, Lund, 1865. 2 st uppåtböjd, med snibb på skaftändes båda sidor Johan Henrik Leffler, Falun, 1820. 2 st med nedåtböjt, snibb på skaftändens på undersida, stansad pärlstav Paul Romare, Hälsingborg, 1807. 2 st med uppåtböjd skaftände, Sven Petter Tingren, Ängelholm, 1817.

Slitge. Bucklor. Repor.

Utropspris
2 000 SEK