MATSERVIS, "Musselmalet, räfflad", ca 108 delar. Porslin.

Royal Copenhagen, enstaka delar Bing & Gröndahl. Bestående av 11 mattallrikar diam 25, 9 djupa tallrikar diam 25, 8 djupa tallrikar diam 21, 9+1 tallrikar diam 19 resp 21, 13 assietter diam 17, 10 tekoppar med 7 fat, 6 kaffekoppar med 10 fat, 1 gräddkanna, 1 mjölkkanna, 2 sockerskålar (en med sprucket lock), 1 äggkopp, 7 assietter, 1 senapskopp, 1 terrin med lock l 28, 9 uppläggningsfat l 19 till 53, 1 underlägg, 2 såsskålar, 2 cigarettburkar, 5 smörfat, 1 tekanna, 1 skål 21x21, 1 skål på fot diam 18, 6 assietter diam 16 samt 2 skålar diam 8,5.

Bruksslitage. Smuts. Enstaka delar med nagg. Enstaka sprickor. En såsskål med skada. De flesta delar 1:a sortering, några delar 2:a och 3:e sortering.

Utropspris
12 000 SEK