Mahogny. Bänk med skuren dekor och mässingbeslag. L 163, b 54, h 92. Matsalsbord på två tredelade pelarfötter, vardera med mässingstassar. L 166, b 89,5, h 73,5. 12 Stolar med genombruten rygg. Märkt med metallbricka Made in England by Jaycee Furniture Ltd. Brighton, Sussex. Vissa delar omärkta. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Senare klädsel.