Pierre Prud'hon

(Frankrike, 1758-1823)
Pierre Prud'hon
(Frankrike, 1758-1823)

PIERRE PRUD'HON, hans art. Olja på duk, sekelskiftet 1800.

Trons seger. 41x49.

Gulnad, smärre krackeleringar, spår av spännramen på duken.

Utropspris
8 000 SEK