MATSALSMÖBLEMANG, 15 delar, Kina, 1900-talets första hälft.

Teak. Bord, 4 karmstolar och 9 stolar. Bordet med raka ben och snidad dekor i sarg och ben. 3 iläggsskivor utan sarg. L 136 + 180, b 106, h 83. Stolar med genombruten snidad rygg med dekor av figurscener och blomsterurnor i medaljonger. Konstruktion med löstagbara ryggbrickor. Karmstolar med högre rygg. Dynor klädda i blått tyg med röd/gröna ränder.

Två stolar med skador på ryggbrickan. Sprickor. Slitage.

Proveniens

Utropspris
15 000 SEK