FIGURINER, 2 st, parian, "Psyke", Gustavberg och Amorin, sekelskifte 1800/1900-tal.

"Psyke" efter Bertel Thorvaldsen, stämpelmärkt, H 35. Amorin på sockel, ej märkt, H 41.

Lagningar och ifyllningar.

Carenberg, Carl-Olov. "Pariantillverkning vid Gustavsberg 1861-1977".

Utropspris
2 000 SEK