PARTI KERAMIK, 7 delar, stengods o fajans, porslin, Wilhelm Kåge och Josef Ekberg, Gustavsberg. 1920/30-tal.

2 delar Ekberg, bla en lockurna med guldfärgad dekor, hänklar och knopp blankpolerade. 5 delar Kåge, bla lockurna med krackelyrglasyr samt guldfärgad dekor bär dat 1925 samt skål invändigt guldfärgad, bär dat 1927. H 8-28,5.

Enstaka delar med krackelyr i glasyr. Smärre slitage, obetydlig nagg.

Utropspris
1 500 SEK