SKÅLAR, 2 st och VAS, stengods, Tomas Anagrius, Kvidinge, 1900-talets andra hälft.

Skål med glasyr i brunt och gult. Diam 19, h 10. Skål med brun glasyr och ränder i ljust grönt. Diam 22, h 13. Vas med indragen hals, celadonfärgad glasyr med krackelyrer. H 15.

Glasyrmistor. Tillverkningsdefekt.

Utropspris
2 000 SEK