MATSALSGRUPP, 7 delar "Triva", NK, Kerstin Hörlin-Holmquist, 1950-tal.

Bord, fyra stolar samt två karmstolar. Delvis bok. Diam ca 150. H 75.

Enligt uppgift: Kerstin Hörlin-Holmquist har skänkt gruppen till en klasskamrat som hon hade gått i samma designskola med. Alla delar är ettiketterade. Bara en ägare på gruppen sedan 1959. Det har aldrig varit några inläggsskivor till bordet.

Bruksslitage, smärre repor samt märken i bordsskiva.

Utropspris
5 000 SEK