ROCK, siden, Kina, 1900-talets första hälft.

Guldfärgat med rika polykroma broderier i silke och guld av drakar jagande juvelen bland moln, blommor, symboler. Nederst det heliga berget, vågor och diagonalränder. Bronsknappar. Kantad i svart med broderier av drakar i polykromt och guld. Ärmavslutningar i svart med broderade ränder i guld. Fodrad med turkost siden. L 127.

Del av broderi saknas vid höger bröstparti, i övrigt obetydligt slitage.

Proveniens

A formal court robe (Chifu), China, 1900-1950.

Utropspris
8 000 SEK