3 boetter 14k, ankargång, vut urtavla med romerska och arabiska siffror, liten sekundvisare, diam ca5,2. Klockkedja pansarlänk, l 29, vikt ca39g. Monogram i relief.
Ej funktionstestad. Slitage. Kedjans springring skadad. Bucklor.