FARTYGSMODELL, av slagskeppet USS BB63 Missouri, i glasmonter på benställning, 1900-talets andra hälft.

Grålackerad modell, monterad i glasmonter, l 194, b 37, h 63. På separat benställning, h 76.

Montern med slitage.

Slagskeppet USS (BB-63) Missouri, även kallat "Mighty Mo" och "Big Mo" är ett skepp i Iowa-klass. Det byggdes för amerikanska flottan och var i tjänst från 1944-1992. USS Missouri var platsen för undertecknandet av den japanska kapitulationen som avslutade 2:a världskriget. Missouri deltog också i Koreakriget 1950-53 och Operation Desert Storm 1991. Skeppet är numera museifartyg i Pearl Harbor, Hawaii.

Utropspris
20 000 SEK