BOK, "Noctes Atticae cum selectis novisque commentariis.." av Gellius Aulus, Leyden 1666.

Helband av pergament, illustrerad med graverad titelplansch.

Slitage, ej genomgången.

Proveniens

Enligt inskrift: Friherre Gustaf Rudbeck på Edsberg.

Utropspris
1 500 SEK