Linn Fernström

(Sverige, Född 1974)
Linn Fernström
(Sverige, Född 1974)

LINN FERNSTRÖM, olja på träpannå, sign. och betitlad a tergo. Dat. 2000.

"Förvandlingen i skogsbrynet". 40 x 30 cm.

Konstnär

Fernströms målningar kännetecknas ofta av en ljus bakgrund kombinerat med starka, klara färger. Motiven kretsar kring människor och djur och spänner mellan idyll och mardröm, lekfullhet och allvar. Med lätta penseldrag och en luftig komposition behandlar Fernström teman som död och kärlek. Det är svårt att se om figurerna flyger eller faller, då hon arbetar med att testa, leka och flytta runt objekten; fåglar, skadade kroppar, apor, ballonger och växter. Hennes stil är ofta realistisk med referenser till det klassiska måleriet med inslag av symbolism och surrealism. Målningarna kan vara monumentala i sin storlek, och Fernström avbildar gärna sig själv. Hennes berömda verk har sålts för höga priser på konstauktioner under 2000-talet, så som ”De tre kvinnorna”, ”Ballongerna” och självporträttet ”Bortbytingen”.

Utropspris
15 000 SEK

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?