SKÄNK, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.

Vitmålad skänk med 4 dörrar med bakomliggande hyllplan. 3 lådor. Rundade hörn. Mässingbeslag. Profilerade kanter. L 138, B 51, H 120.

Senare fötter. Bruksslitage. Färgslitage. Skada på listen, högra sidan upptill. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK