MATSALSMÖBEL, 9 delar, "Nybo", Nordiska kompaniet, formgiven 1948. Brickmärkt.

Mahognyfanerat. Bord och 8 stolar. Bord med elliptisk skiva, raka ben. 3 iläggsskivor à 55. L 142, b 115, h 73. Stolar med spjälrygg, stoppad sits, raka kopplade ben.

Bruksslitage. En stol med avbruten spjäla. Smärre fläckar.

Utropspris
4 000 SEK