SPEGEL, rokoko, 1700-talets mitt.

Förrgylld och bronserad, tvådelat glas, glasram. Krön och avslut med skuren dekor i trä, med lagerkrans, bandrosett, rocailler och akantusblad. H 135.

Anlöpningar. Slitage. Glas skadat. Senare glas och bakstycke. Ställvis maskstungen.

Utropspris
8 000 SEK