3 runda bärtallrikar, ett mindrerunt fat, ett par oktagonala assietter. Ett par oktagonala tallrikar, ett runt fat. Dekor av flodlandskap resp blommor i underglasyrblått. Diam 13-22.
Slitage, nagg, fatet med lagning, paret assietter med lagning. Sprickor.