SNEDKLAFFSEKRETÄR PÅ BENSTÄLLNING, rokoko/rokokostil, 1700/1800-tal.

Svartmålad med kinesiserande dekor. Snedklaff med innanför liggande inredning av två lådor resp fack. Tre större lådor. Benställning med fyra svängda ben. L 60, b 32-55, h 97. Nyckel finns.

Skador, färgbortfall, sprickor. Renoverad med troligen senare bemålning, kompletterad med bla senare draghandtag.

Utropspris
3 000 SEK