SPEGEL, barockstil, sign "Utförd af Sam Danielson Alfvesta 1913".

Förgylld och bronserad. Svängd genombruten ram med rik dekor. Oval spegel.H 155,b 130.
Spegelglasets b 53,h 64.

Förgyllningsbortfall, sprickor, slitage.

Proveniens

Bellinga slott.

Utropspris
6 000 SEK