Arne Jones E1299

Gustaf Sahlholm

(Sverige, 1860-1929)
Gustaf Sahlholm
(Sverige, 1860-1929)

SKRIVBORD samt STOL, jugend, Gustav L Sahlholm, tidigt 1900-tal.

Mahogny. 3 st Lådor i sargen, hurtsar med intarsia dekor och inre lådinredning. Stol och bord etikettmärkt Gustav L Sahlholm. L 143, b 81, h ca 78.

Slitage, repor. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Formgivare

Gustaf Lambert Pontus Sahlholm var en av de skickligaste möbelsnickarna i Stockholm vid sekelskiftet 1900. Han gjorde mycket välgjorda och tidstrogna kopior av möbler från 1700-talet och 1800-talets början i gustaviansk- och empirestil. Storsamlaren Carl Robert Lamm beställde flera möbler av honom bland annat skåp i Georg Haupts gustavianska stil till Näsby slott 1911.

Utropspris
5 000 SEK