SALADIÈRE samt TALLRIKAR 6+6 st, porslin, "Flora Danica" Hausmalerei, Royal Copenhagen, Danmark.

Dekor av blommor och förgyllda kanter. Saladiere närmast oval, grenformad hänkel med modellerade blommor. L 25. 6 djupa tallrikar, diam 22. 6 assietter, diam 22.

2:a sortering. Obetydligt slitage.

Utropspris
6 000 SEK