Mahogny, kannelerade ben fram, nedtill ett hyllplan, löstagbar uppsats med flankerande handtag, snedklaff med guldpräglat läder, lådinredning, höj- och sänkbar spegel (2 fäststift medföljer), avslutande marmorskiva med gallerkant, mässing. L 51 B 29 H 100.
Slitage. Skador. Sprickor. Bakstycke saknas. Listdelar saknas. Spegel med spricka. Nyckel saknas.