SERVIS, 42 delar, porslin, Qing dynasti, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått samt förgyllt bräm. Två olika dekorer. 36 tallrikar, 3 skålfat, en uppläggningsskål, 2 fat samt 2 miniatyrterriner. Tallrikarnas diam 20.

Nagg och sprickor. Senare förgyllning, förgyllningen med slitage. Några med lagningar.

Utropspris
10 000 SEK