SENAPSSKÅL SAMT ett par SALTKAR, silver, glas, senempire, troligen Frankrike, 1800-talets första hälft.

Glaset med slipad dekor av sk. diamanttyp, silvermonteringar. Senapsskålen med två genombrutna handtag och dekor av ymnighetshorn, lockets knopp i form av blomsterknopp, kvadratisk fot på fyra tassfötter. Ett par saltkar på kvadratisk fot med tassfötter. Fyllda fötter. H 8-14.

Slitage, senapsskålen med kantavslag, smärre bucklor, några sneda fötter, anlöpningar.

Utropspris
250 EUR