ÄMBETSMANNAVÄRJA SAMT KEJSERLIGT ÖPPET BREV, Ryssland resp. Storfurstendömet Finland, 1800-talets andra hälft.

Värjfäste av mässing med dekor av bl.a. ryska riksvapnet, l 68. Belöningsdokument, kejsare Alexander II av Ryssland, utfärdat av finska senaten i Helsingfors 25 januari 1858 till Kronolänsman Anders Joachim Sallmén i Joutseno socken för 25 års tjänst, bladstorlek 32 x 20.

Slitage, anlöpningar. Dokumentet med veck, fläckar och riss.

Proveniens

Bl.a. kronolänsman Anders Joachim Sallmén.

Utropspris
200 EUR