BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Förgylld brons samt vit och svart marmor. Dekor av pärlstav samt festonger med krönande urnor. Vitemaljerad urtavla. Höjd 53, längd 38 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Små nagg på basen samt på svarta delen under den krönande urnan.

Utropspris
15 000 SEK