FÅTÖLJ, "Lombardia", Risto Halme, IKEA, 1970-talets första hälft.

Kromgarvat skinn. Knapphäftande polyonplymåer. Sitsunderlag med sicksackresårer, polyeter och väv. Klothjul.
Se även auktionsnummer 261681.

Bruksslitage.

"IKEA har en mycket intressant "samling" finskt i kollektionen. Möbler, textilier och konsthantverk. Allt präglat av hög kvalitet, inte minst på formsidan. Här finns inga formexplosioner av tillfällig karaktär och inga effektsökande, gigantiska utställningsprojekt. Formen är finstämd och tidlös för dagens hem, hantverksarbetet vittnar om smak och yrkesskicklighet.
Lombardia-gruppen är ritad för IKEA av ariktekt SIO Risto Halme. Den är klädd med fint äkta skinn, mjukt med en ovanlig lyster. Kromgarvat och anilinfärgat. Skinnkvalitén finns i rött och gult och nu kan ni också få Lombardia i mörkbrunt.
Gruppen är långtifrån dyr trots att material och utförande är i toppklass. IKEA har ett fast grepp om prisbilden också när det gäller möbler av den här typen. "
Ur IKEA-katalogen 1973, sid 54.

Utropspris
2 000 SEK