Urtaval i vit botten med arabiska siffror. Visare i mässing. Kolonnformat fodral på sockel. Fodralet och sockel separata delar. Urtavla märkt. Vev finns. H 235, B 36,5. Nyckel finns.
Slitage. Smärre märken och repor. Ej funktionstestad. Märken och repor. Slitage på urtavlan. Underdelen senare.