YTTERFODER, 3 st samt tillhörande FAT, 2 st, fajans, "Tellus". Ewald Dahlskog, Bobergs Fajansfabrik, 1900-tal.

Godronnerad utsida. Gul, grön respektive brun glasyr. H 9-13,5. Fat, diam 12,5 resp 15,5.

Bruksslitage.

Utropspris
1 500 SEK