SKÅP, barock, bär datering 1757.

Furu, svärtade profilerade lister, dörrpar, hyllinredning, nyckelbrickor i mässing, underdel med tre lådor med ringhandtag med lejonmaskaroner i mässing. Invändigt senare bemålad, originalmåleri delvis framtaget, initialer samt bär dat 1757. L 122 B 42 H 212. Nyckel finns.

Slitage. Senare bemålad. Märken. Repor. Förstärkningar. En ring skev.

Utropspris
6 000 SEK