POKAL med LOCK, silver, Karl Anderson Stockholm 1943. Tot vikt ca 825 gram.

Rund fot. Livet med Gustav V:s monogram samt kungliga kronor. Godronnerat lock. Rund lockknopp. Invändigt förgylld. H 31.

Slitage. Lockknopp med smärre buckla. Livet med prisgravyr från tennistävling.

Utropspris
6 000 SEK