Madeleine Pyk – en samling F769

BORDSLAMPA, mässing, plåt, sent 1800-tal.

Rak stam krönt med eldslåga, ljusarm med hållare för ett ljus, glaskupa, rund fot. Bemålad plåtskärm. H 47.

Slitage, senare glaskupa resp senare dekormålning på skärmen. Spår av lödning.

Utropspris
150 EUR