BÖCKER, 2 st, bla "Monita politico moralia et icon ingeniorum" av Andreae Maximiliani, Frankfurt 1694.

Bokband med tre sambundna verk: "De signo filii hominis et de secundo messiae..." av C. Matherus, Amsterdam 1687, "Apologia pro ministris in Anglia..", "De irenio irenicorum ", Johan Amos Comenio, Amsterdam 1660. Helband av pergament.

Slitage, ej genomgångna.

Proveniens

Båda med exlibris: Excellensen och greven Gustaf Trolle Bonde, Säfstaholms bibliothek.

Utropspris
1 500 SEK