FARTYGSRATT PÅ FOT SAMT NAKTERHUS, trä, mässing, koppar, märkta Mc Gregor & Co resp Alley & Maclellan, Glasgow. 1907.

Foten med styrvisare. Kompassen märkt Castle & Co. H 114-117.

Sjöfynd med hårt slitage, skador, anlöpningar, ej kompletta. Kompassen med inneslutet sjövatten.

Proveniens

Ångfartyget "Kul", byggt i Bergen 1907, förlist utanför Sandhamn 21 nov 1950 efter att ha fått förskjutning i lasten. Ligger på 40 meters djup. Ur dykaren Sven Johanssons samling.

Utropspris
4 000 SEK