FLASKA, glas, troligen Sverige sent 1600-tal.

Rundad med kort smal hals. Iriserad. H 16.

Sjöfynd med anlöpningar.

Proveniens

Tremastade flöjten Jutholmsvraket Dalarö. Förlist ca 1700. Ur dykaren och upphittaren Sven Johanssons samling.

Utropspris
1 500 SEK