PARTI VRAKFYND, 6 delar, Sverige, sent 1600-tal.

Mynt, 3 st, koppar, 1 öre silvermynt, Sverige bla 1676. Diam 4-4,5. Liten glasflaska, del av glas på fot, järnhandtag. H 2-15.

Sjöfynd med kraftig korrosion, skador.

Proveniens

Fynd från tremastade flöjten Jutholmsvraket, Dalarö. Förlist ca 1700. Ur dykaren och upphittaren Sven Johanssons samling.

Utropspris
1 200 SEK