FRITZ VON DARDEL, olja på pannå. Monogramsign o dat 1895.
Vy över Stockholm. 14,5 x 23.
Ytsmuts. Torksprickor.
Enligt text a tergo gåva från konstnären julafton 1895 till häradshövdingen C.R Troilius.
Fritz von Dardel var en schweizisk-svensk överintendent och bildkonstnär född i Neuchatel. Han studerade i Paris för Leon Coignet. I Sverige tillhörde han Karl XV:s inre krets. Von Dardel är känd för sina många akvarellerade teckningar föreställande personer och händelser vid hovet. Han har även utfört en rad folklivsbilder.