FAT, TALLRIK SAMT 2 SKÅLAR, lergods, 1700-tal.

Djupt fat med målad dekor av bla fågel, oglaserad tallrik, två skålar med ett handtag vardera. Diam 10-26.

Sjöfynd med ghårt slitage, nagg, skador, samtliga med lagningar utom tallriken, anlöpningar.

Proveniens

Fynd från Stockholms skärgård. Ur dykaren Sven Johanssons samling.

Utropspris
1 500 SEK