KANONSIKTE, mässing, troligen tyska flottan. 1940-tal.

L 37. Tidningsartikel från 14 aug 1970 om dykningarna medföljer.

Sjöfynd med slitage, skador och anlöpningar.

Proveniens

Troligen från något av de tre tyska krigsfartygen Tannenberg, Preussen eller Hansestadt Danzig. Ölands ostkust. Ur dykaren Sven Johanssons samling.

Utropspris
1 500 SEK