Sköldpaddsimitation med inläggningar i gulmetall. Förgyllda samt bronserade dekorelement i form av figurer. L 54, h 78,5. Nyckel finns.
Sprickor, slitage, repor samt märken. Renoverat samt kompletterat. Delar saknas. Ej funktionstestad.