GLAS och FLASKA, glas, 1700-tal.

Cylindriskt glas, troligen Tyskland, med graverad dekor av byggnader. Monterad i metallbotten. H 13. Flaska med korkpropp, sengustaviansk, graverad dekor. H 18.

Glaset spräckt, därav metallagning. Kantnaggar. Flaskan med slitage.

Utropspris
4 000 SEK