SALSSKÅP, Louis XVI-stil, Holland 1800-tal.

Mahognyfanér, blindträ av ek. Tvådelat med uppsvängt delat sk sprängt krön med skuren dekor av urna och girlander. Tandsnittsdekor. Dörrpar med innanför liggande inredning av hyllplan och fem lådor. Underdel med tre lådor, snedställda hörn, korta fötter. L 165, b59, h 234.

Slitage, sprickor, fanérskador, fanérbubblor, kompletterad med bla senare mässingsbeslag. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK