BYRÅ, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.

Mahognyfanér med dekorelement och handtag i mässing. Nedåt avsmalnande, kanellerade ben med mässingsskor. Kalkstensskiva med profilerad kant. L 113, b 54,5, h 84,5.

Lösa lister, två mässingsskor saknas, en mässingssko med skada. Skivan med äldre lagning. Slitage. Nyckel saknas.

Utropspris
12 000 SEK