MATTA, flossa, dat 1931 efter 1700-talsförlaga, sign. SKLH (Södra Kalmar Läns Hemslöjd) ca 301x186.

Svart fält med stiliserade djur och växter. Datering 1931 i övre högra hörnet. Beige huvudbård med stiliserade former. Text i ena franskanten lyder: COP FR 1764, samt, SKLH.

Slitage, ställvis hårdare, förstärkta franskanter, smuts.

Utropspris
2 000 SEK