Madeleine Pyk – en samling F769

SOFFA, "Keflavik", Sigurdur Gustafsson, Källemo AB, 2000-tal, sign o numr 11/99.

Maghogny. Klädd i blått skinn. Baksidan av svärtat stål. L 154.

Smärre slitage. Repa på krönets baksida.

Modellen formgiven år 2000.
Sigurdur Gustafsson växte upp på norra Island och vid stranden fanns en ”båtkyrkogård”. De uppdragna båtarna och naturens påverkan på dessa fascinerade honom tidigt.
Stommen tillverkades på ett båtbyggeri då produktionssättet är detsamma som när man producerar en båt (spant mm).

Utropspris
12 000 SEK