Grönt glasfiberskal, svart klädsel, inbyggda högtalare, rund fot av blankpolerad aluminium. H ca 130.
Repor, färgbortfall. Slitage, högtalare ersatta. Ej funktionstestad.
Modellen formgiven år 1968.