FÅTÖLJ, "Ovalia", Henrik Thor-Larsen, Torlan, Staffanstorp, 1960-70-tal.

Grönt glasfiberskal, svart klädsel, inbyggda högtalare, rund fot av blankpolerad aluminium. H ca 130.

Repor, färgbortfall. Slitage, högtalare ersatta. Ej funktionstestad.

Modellen formgiven år 1968.

Utropspris
10 000 SEK